Kestane Nasıl Pişirilir

18 Ekim 2007 Yazan  
Kategori Yemek Tarifleri

Kestane Nasıl Pişirilir

Kestaneyi Pişirmeden Önce

1. Kestanelerin şişman yüzünü enine ve baştan sona çizmeli. Ancak bunu yaparken kestanenin kabuğu ve iç derisini çizmeli ama kendisine olabildiğince zarar vermeden yapmalı. Bunun için de ucu sivri ince bir bıçak ideal.

2. Kestaneleri çizdikten sonra 1-1.5 saat ılık suda bekletin.

3. Fırının sadece ızgara sim açarak ya da bir tavada harlı büyük ateşi orta seviyede açarak pişirin. Fırın çok daha hızlı, ocak en az ilâ katı sürede pişirir.

4. Bir veya iki kez karıştırarak çevirin. 

Kestaneyi Haşlayacaksanız

1. Kestaneleri enine baştan sona çizin

2. Kaynayan suda haşlayın.

3. Haşlanınca, suyundan yarım bardak oda sıcaklığında suya ekleyin. Aldığınız kestaneleri yemeden bir dakika önce bu suya atın, sonra bu şekilde soyarak yiyin. Çok daha kolay soyulmasını sağlar.

Fırında Kestane Nasıl Pişirilir


1. Kestaneleri seçerken taze olmasına, üzerine delik olmamasına dikkat ederek seçmeye özen gösterin. Satın aldığınız kestaneleri közde pişirmek yerine daha pratik olarak fırında pişirmeyi tercih ederseniz, yuvarlak yani bombeli kısımlarının üzerlerine çizerek hazırlayın.

2. Fırın tepsisine daha sonra tepsiyi kolay temizleyebilmek için fırın kağıdı serin ve fırını 180 dereceye ayarladıktan sonra ısıtmaya başlayın.

3. Çizilmiş kestaneleri bir kaba koyarak bol su ile yıkayın ancak suda bekletmeyerek hemen bir süzgece alın.

4. Yıkanmış ve suyu bir iki dakika süzülmüş kestaneleri tepsiye yayarak önceden ısıtılmış fırında kestanelerin büyüklüğüne göre 20 ya da 30 dakika kadar pişirin.

5. Kestanelerin çizik atılmış kabukları kıvrıldığında ve içlerinin rengi hafifçe kızardığında kestaneler pişmiş demektir. Dilerseniz bir tane alıp pişip pişmediğini kontrol ettikten sonra fırından tamamını çıkarabilirsiniz.

Kestane Nasıl Pişirilir Video İzle