Örgü Mont Nasıl Yapılır

12 Mart 2012 Yazan  
Kategori Örgüler

Mont Örgü Yapımı

İp: 500 gr

Şiş: 6 numara

Beden: 38

Montun arkasına 60 ilmekle başlayın. 2 düz, 2 ters 6 cm lastik örün. Üzerine düz örgü devam edin. Lastikten 32 cm sonra kolu 3-2-1 kesin. 19 cm örün. Arka yaka oyuntusunu yaparak omuzları kapatın. Önlere 30 ilmekle başlayın. Lastikten sonra 32 cm düz örün. Kolu 3-2-1 kesin. Ön yaka oyuntusunu yaparak omuzu kapatın. Kollara 36 ilmekle başlayın. Lastik üzerine düz örgü örün. Kolun iki tarafından Ter ilmek olarak 6’şar ilmek artırın. Lastikten 44 cm sonra kolu 2-1 kesin. Her sırada 1’er ilmek eksilterek bitirin. Boyun çevresinden ilmek alın.2 düz, 2 ters lastik örün. Ön ortasına fermuar dikip bitirin.


Bayan Örgü Kazak

25 Şubat 2012 Yazan  
Kategori Örgüler

Örgü Kazak Bayan Nasıl Yapılır

Bayan kazağını örmek için biraz örgü bilgisine sahip olmak yeterli olacaktır.Yazımızda kazak modelinin nasıl örüleceği anlatılmaktadır.Yazımızın devamını okuyarak sizde resimdeki şık bayan kazağının sahibi olabilirsiniz.

Toplam ip: 500 gr.

Şiş: 7 numara

Tığ: 2 numara

Beden: 38

Ön ve arkaya 55 ilmekle başlayıp düz örgü örün. 42 cm sonra, her iki taraftan 1 ’er ilmek eksilterek yarım reglan yapın. Şiş üzerinde 33 ilmek kalana kadar devam edin. Daha sonra ilmekleri kapatın. Kollara 34 ilmekle başlayın. Düz örgü örün. Kolun her iki tarafından 1’er ilmek olmak üzere 3’er ilmek artırın.

30 cm sonra, kolu 2-1-1 kesin. Her sırada 1’er ilmek eksilterek devam edin. Kolun üzerinde 18 ilmek kalınca, ilmekleri kapatıp yarım reglan yapın. Ön ve arka bedenleri birleştirin. Çevresine tığla 1 sıra ikinci renk ile 1 sıra ana renk ile tığla yaka ve kollara oya yapın. Yakanın dönmesi için her sırada artırarak devam edin. Kol ağzına da yakadaki danteli yaparak bluzu tamamlayın. Etek ucuna da ana renk ile ince oya yapın.


Çocuk Hırkası Nasıl Yapılır

07 Ocak 2012 Yazan  
Kategori Örgüler

Kız Çocuklar İçin Hırka

Malzeme: Lüks Minnoş
Renk No: 1479, 207, 3335, 6690,93, 145 (1 ’er yumak)
Tığ No: 3.5
Örgü Şekli: Zincir, trabzan Aksesuar Kordon

RENK SIRALAMASI:*1479, 207, 3335, 6690, 93, 145* işaretli yerden tekrarlanarak 2′şer sıra örülür.
HIRKA YAPILIŞI:
Yakadan başlanarak örülür. 1479 renk no.lu iplikle 115 zincir çekilir, 1 no.lu diyagram uygulanır. 2 sıra örüldükten sonra trabzan artışı yapılan yerlerden tekrar 1 ‘er trabzan artışı yapılır. 2 sıra örülür, tekrar aynı yerlerden trabzan artışı yapılır. Beden boyu 9 cm diyagram olduğunda ön bedenler için; 11 ’er cm, kollar için 16’şar cm, arka beden için 19 cm aynlır. Kollar örülürken 2 sıra arayla artış yapılarak 14 cm de 2 no.lu diyagramdaki trabzan sayısına ulaşılır. Beden boyu 28 cm de bitirilir. Bedenler için ayrılan bölümler; ön+arka+ön şeklinde birleştirilerek aynı şekilde örülür. Beden boyu 30 cm de bitirilir.

1 .diyagramdan 2.diyagrama geçebilmek için 2 sıra arayla diyagramda görülen artırma yerlerinden 2’şer trabzan artış yapılır.
Ön ortalarına örgüde kullanılan renklerden 1 ’er kat, 100 cm uzunluğunda kordon hazırlanır.

Hırka Kalıbı

Çocuk Hırkası

Genel Örgü Açıklamaları

25 Aralık 2011 Yazan  
Kategori Örgüler

ÖRGÜ ÜZERİNDE ZİNCİR İŞİ:
.1 zincir çekilir, ilmek tığdan çıkarılır, örgünün ters kısmından işlemi yapacağımız ilmeğin altına getirilir, tığ ile örgünün üst tarafından altta bulunan iplikten bir ilmek alınıp, iplik üste geçirilir. İlmeğin bir üst sırasından tekrar alt sıraya batırılır, altta bulunan iplikten tığ ile üst kısma ilmek çıkarılır, çıkarılan ilmek tığ üzerindeki ilmeğin içinden geçirilir. Bir üst sıradaki ilmeğe geçilir… ” şeklinde işleme devam edilir.
BURGU MODELİ:
2+2 Burgu Modeli ile anlatım yapılmıştır. 1 .sıra: ilmekler; 2 ilmek ters, 4 ilmek düz, 2 ilmek ters, 4 ilmek düz…şeklinde dizilir.vearka sıralar da ilmekler geldiği gibi örülür.sıra: 4 düz ilmek şişten çıkarılır 3 ve 4.ilmekler 1 ve 2.ilmeğin ön tarafından başa getirilir, ilmekler tekrar şişe takılarak düz örülür. 2 ilmek ters…şeklinde sıra tamamlanır.ve    7.sıralar: ilmekler düz örülür.» 9.sıra: 3.sıradan itibaren örnek tekrar edilir. 3+3 burgu modelinde; düz ilmekler 6 adet yapılır. Diğer işlemler aynı şekilde tekrarlanır. Aynı şekilde 4+4 ve 5+5 burgu örneklerinde ilmek sayılan artırılır ve işlemler aynı şekilde uygulanır.
AJUR MODELİ:
1 .sıra: 1 dolama yapılır, 1 ilmek kesilir…şeklinde örülerek sıra tamamlanır.  2 sıra:    tüm ilmekler ters örülür.sıra:    1 .sıradan itibaren örnek tekrar edilir.
YUVARLAK LASTİK:
w 2 farklı iplik kullanılır. Zemin rengi ile yardımcı renk birbirinden farklı seçilir. Örnek 10 ilmek üzerinden anlatılmıştır. İlmek sayısı örülecek ilmeğin yarısı kadar başlanır.1 .sıra: yardımcı renkle 10 ilmek başlanır. 4 sıra düz örülür.. 5.sıra: örgünün ters kısmı olan bu sırada zemin rengine geçilerek ters örülür, bu sırada zemin rengi ile örülen ilmekler yardımcı rengin 1 sıra altındaymış gibi görünür.sıra bütün ilmekler düz örülür.sıra:1 ilmek ters örülür, 1 ilmek renk değiştirilen sıranın altında kalan zemin renginden şişe 1 ilmek alınıp düz örülür, şişteki 1 ilmek ters örülür, renk değiştirilen sıranın altındaki zemin renginden şişe 1 ilmek alınıp düz örülür…şeklinde örülerek sıra tamamlanır, ilmek sayısı 20′ye ulaşır. 3-4 sıra: 1 +1 lastik örüldükten sonra yardımcı renkle yapılan son sıradan iplik çekilerek birbirinden ayrılır.
İLMEK KAYDIRMA:
Çoğunlukla ters örgü üzerinde düz ilmeklerle kaydırma işlemi yapılır. Anlatım sağa ilmek kaydırma şeklinde anlatılmıştır, sola doğru kaydırma yapılacaksa aynı işlemler yön değiştirilerek uygulanabilir. İlmek sayılan kaydırma işlemi yapılmak istenen ölçüde değiştirilebilir. 1 .sıra: 6 ilmek ters örülür, 7.ve 8.ilmek şişten çıkarılır, 8.ilmek 7.ilmeğin ön tarafından sağa geçirilir, önce 8.ilmek, sonra 7.ilmek sol taraftaki şişe geçirilir, 8.ilmek düz, 7.ilmek ters örülür, 6 ilmek ters, 7.ve 8.ilmek şişten çıkarılır, 8.ilmek 7.ilmeğin ön tarafından sağa geçirilir, önce Ö.ilmek, sonra 7.ilmek sol taraftaki şişe geçirilir, 8.ilmekdüz, 7.ilmek ters örülür…şeklinde sıra tamamlanır. Arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.3.sıra: 5 ilmek ters, 7.düz ilmek 6.ters ilmeğin önünden sağa doğru geçirilerek ilmek kaydırılır, öncedüz  ilmek, sonra 6.ters ilmek sol taraftaki şişe geçirilerek düz ilmek düz, ters ilmek ters olarak örülür, 6 ilmek ters, 8.düz ilmek ve 7.ters ilmek şişten çıkarılır. düz ilmek 7.ters ilmeğin önünden sağa geçirilerek tekrar sol taraftaki şişe takılır, düz örülen ilmek düz, ters örülen ilmek ters örülüp ilmek kaydırılır, 6 ilmek ters örülür…şeklinde örgüye devam edilir.
TEKLİ PİRİNÇ:
1 .sıra: 1 ilmek düz, 1 ilmek ters örülür.sıra:düz ilmekler ters, ters ilmekler düz örülür.sıra:2.sıradan itibaren örnek tekrar edilir.

SIK İĞNE:Tığ üzerine iplik dolamadan alt sıraya batılır, tığa iplik dolanır, batılan yerden 1 ilmek çekilir, tığa iplik dolanır, tığ üzerinde oluşan 2 ilmeğin içinden geçirilerek tığda kalan 1 ilmekle işlemler tekrar edilir.
BİRİT İLİK YAPILIŞI:


Tığla beden kısmına sık iğne ile bağlantı yapılır 7 zincir çekilir, aynı yere batılarak tekrar sık iğne  yapılır, oluşan yuvanın içine 15 adet sık iğne doldurularak ilik tamamlanır.

İĞNE İLE FISTIK YAPIMI:
Örgünün alt kısmına batılarak örgünün ön yüzüne geçilir, arasında 1 cm boşluk bırakılarak iğne ile alt kısma geçilir. Bu işlem aynı yerlere batılarak 4 defa tekrarlanır ve 1 adet fıstık oluşturulur.
TRABZAN:
Tığ üzerine iplik dolanır, alt sıraya batılır, tığa iplik dolanarak batılan yerden 1 ilmek çekilir, tığ üzerin iplik dolanır, tığda oluşan 3 ilmeğin 2 adedinin içiı geçirilir, tığa tekrar iplik dolanır, tığ üzerinde kalan ilmeğin içinden geçirilerek tığda 1 ilmek kalır. İşleı tekrar edilir.
PITIRCIK ÖRNEĞİ:
Alt sıraya sık iğne yapılır, 1 ilmek atlanır, 1 sık iğne daha yapılır. 3 zincir çekilir, yapılan 2 sık iğnenin arasına batılarak sık iğne yapılır, 1 ilmek atlanarak iğne yapılır, 3 zincir çekilir, yapılan 2 sık iğnenin a sık iğneyle bağlantı yapılır, 1 ilmek atlanarak…şek örnek tamamlanır.
TRABZANLl PITIRCIK ÖRNEĞİ:
1 trabzan yapılır, 3 zincir çekilir, yapılan trabzanını arasından tığla ilmek alınarak bir sık iğne yapılır, 1 trabzan yapılır, 3 zincir çekilir…şeklinde örülerek  tamamlanır.
İKİLİ PİRİNÇ:
1 .sıra: 1 ilmek düz, 1 ilmek ters örülür. sıra:    düz ilmekler düz, ters ilmekler ters örülür. sıra:    düz ilmekler ters, ters ilmekler düz örülür. sıra:2.sıradan itibaren örnek tekrar edilir.
ÇATLAK KAHVE ÖRNEĞİ:
1 .sıra: ilmekler; 2 ilmek ters, 3 ilmek düz, 2 ilmel- 3 ilmek düz…şeklinde dizilir.sıra:    arka sıralarda ilmekler geldiği gibi örülür.sıra:    2 ilmek ters, 3 düz ilmekler; 1 .ilmek 2 ilme üzerinden geçirilir,.kalan 2 ilmek; 1 ilmek düz, 1 dolama, 1 ilmek düz şeklinde örülür, 2 ilmek ters 3 düz örülen ilmekler; 1 .ilmek 2 ilmeğin üzerinde geçirilir, kalan 2 ilmek; 1 ilmek düz, 1 dolama, 1 i düz şeklinde Örülür…şeklinde örülerek sıra tamarsıra:ilmekler geldiği gibi örülür.sıra:1 .sıradan itibaren örnek tekrar edilir.
HARAŞO ÖRNEĞİ:
İlmekler her sırada ters örülür, örneğin 2 sırasında diş haraşo elde edilir.

BAYAN ÖRGÜ KAZAK NASIL YAPILIR

25 Aralık 2011 Yazan  
Kategori Örgüler

ÖRGÜ KAZAK YAPILIŞI

Malzeme: Wool Soft
Renk No: 208 (3 yumak), 6383 (1 yumak)
Şiş No: 4.5
Örgü Sekli : Düz örgü, ters örgü, 3+3 lastik örgü, haraşo

ARKA: 6383 renk no.lu iplikle 76 ilmek başlanır, 3+3 lastik örgü yapılır. Beden boyu8 cm olduğunda 208 renk no.lu iplikle örgüye devam edilir. Örgünün sağ tarafından 25 ilmek 3+3 lastik örülürken, sol tarafa doğru 1 ilmek kesilir, kalan 49 ilmek 3+3 lastik örülür. Arka sıraiarda ilmekler geldiği gibi örülür. Sonraki sıralarda örgünün 25 ilmek olan tarafından her düz sırada sola doğru 18 defa 1 ‘er ilmek kesilerek ilmek sayısı 25 ilmekten 9 ilmeğe düşülür. Toplam 57 ilmekle örgüye devam edilir. Beden boyu 50 cm olduğunda omuzlar için her iki taraftan 6′şar ilmek kesilerek 45 ilmekle düz örgü yapılır. 3 cm düz örülüp, 15 ilmek arayla 2 defa 1 ‘er ilmek kesilir. Beden boyu 56 cm de kalan 43 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN: 6383 renk no.lu iplikle 76 ilmek başlanır, arka beden gibi örülür. Ön parçaörülürken kesme işlemi sol taraftan aynı şekilde yapılır.
KOLLAR: 6383 renk no.lu iplikle 58 ilmek başlanır. 2 diş haraşo örülüp, düz
örgüye geçilir. 7 cm olduğunda 208 renk no.lu iplikle 3+3 lastik örgü yapılır. İlk sırada 3 ilmek arayla 10 defa 1′er ilmek kesilerek 48 ilmeğe düşülür. Kol boyu 46 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örüiür.

YAKA: 6383 renk nolu iplikle yaka etrafından şişe 125 ilmek çıkarılır, düz örgü yapılır. 2 cm 6383,1.5 cm 208, 2 cm 6383  şeklinde 14 cm örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.