Ender Saraç İsveç İksiri Nedir Nasıl Kullanılır?

17 Temmuz 2012 Kategori Genel Sağlık

 

84 - Defa Yazının toplam okunma sayısı

İsveç İksiri Ender SARAÇ

İsveç iksirinin önemini ve kullanımını anlatıyor Dr.Ender SARAÇ ;

Formülü ve yapılması ünlü bitki uzmanı Maria Treben’in de onayını al­mış olan bu reçete, daha etkili bir iksir elde etmek amacıyla Alman­ya’da da geliştirilmiştir.

Aşağıda listesi verilmiş olan droglar 2-3 litrelik geniş ağızlı bir cam şi­şeye konur, üstüne 1,5 litre konyak veya aynı miktarda 35-40 “C’lik etil alkol eklenir. Şişe 14 gün boyunca her gün çalkalanarak güneşte bekle­tilir. Süre sonunda, kullanılacak miktar temiz bir tülbentten veya ince delikli bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve koyu renkli şişelerde serin bir ortamda saklanır. Büyük şişedeki posalı iksir ise bekleyebilir. Bekleme süresi arttıkça etkinliği de artar.

İsveç iksiri tarifi

İçindekiler: sarısabır (Aloe ferox) 10 gr, ravent kökü (Rheum palma- tum) 9 gr, mirra (Commipbora molmol) 7 gr, cedvar (Curcuma zedo- ariae) 5,5 gr, centiyane (Gentiyana lutea) 3,5 gr, domuzdikeni (Carlina acaulis) 2 gr, melekotu (Angelica archangelica) 6,5 gr, doğal kâfur (Cinnamomum campbora) 1 gr, sinameki (Cassia angustifolia) 1 gr, eğir kökü (Acoruscalamus) 1 gr, besbase (Myristicae ftagrans) 1 gr, saf­ran (Crocuis sativus) 0,1 gr, tarçın [Cinnamomum zeylanicum) 1 gr, ka­kule (Elettaria cardamomum) 0,5 gr.

İsveç İksirinin Sağlık Açısından Yararları: mide krampları ve kolit ağrılarında, fazla al­kol ve ağır yemeklerden sonra, gaz söktürücü olarak, safrakesesi ağrı­larında, iştahsızlıkta, romatizma ağrılarına karşı, sinirsel uykusuzluk­larda, organizmanın güçlendirilmesinde, gırtlak, ağız içi, dişeti iltihap­larında ve tahrişlerinde ayrıca dişeti çekilmelerinde kullanılmaktadır. İçten kullanımda: günde 1-4 kere, 1-2 çay kaşığı dolusu şurup, bitki çaylarına veya ılık suya karıştırılarak alınabilir. Akut durumlarda, 1-2 yemek kaşığı şurup, sek olarak veya yarı yarıya suyla karıştırılarak içi­lir. Alerjik bünyeli kişilerde, gebelik sürecinde ve 12 yaşın altındaki ço­cuklarda içten kullanılması doğru olmayabilir. Alerjik bünyeli kişiler şurupla birlikte süt içmemelidir.

Tüm yaralanmalarda, eziklerde, çarpma nedeniyle oluşan şişliklerde, hafif yanıklarda, bilek burkulmalarında, kas ağrılarında İsveç şurubuy­la ıslatılmış bir pamukla uzun süreli kompres yapmak faydalı olur. Kulak ağrısı, dışkulak yolunda sivilcelenme, kabuklanma ve kulak uğultusuna karşı İsveç şurubuyla nemlendirilmiş küçük bir pamuk dış- kulak yoluna yerleştirilir. Kulak yolunu, alkolün kurumasını önlemek için, önceden biraz zeytinyağıyla nemlendirmek doğru olur. Burun için­deki kabuklanmalar, dudak uçukları, iltihaplı sivilceler ve çıbanlar sık sık İsveç şurubuyla nemlendirilerek geriletilebilir.

Arı, sivrisinek ve böcek ısırmalarında, ışınlan bölgeye İsveç şurubu kompresi yapıldığında, şişme, kaşıntı ve kızarma olmaz. Sivrisinek ve karasinek ısırmalarını önlemek için, ısırılabilecek bölgelere önceden İs­veç şurubu sürmek yeterlidir. Kokuyu alan sinekler yaklaşamazlar. Çatlayan ellere ve dudaklara sürülebilir. Akıntılı nezlelerde, avuç için­deki suya biraz İsveç şurubu eklenir ve su buruna çekilirse, burun akın­tısı azalır.


Nasırların üstüne İsveç şurubuyla ıslatılmış bir pamuk parçası konur ve nasır yara bandıyla hava almayacak biçimde kapıtılır. En geç 24 saat içinde nasır köküyle sökülür. Kompresin sürekli olarak nemli kalması gerekir. Her türlü yaralar, şurupla sık sık pansuman edildiğinde kısa sürede kapanır.

Dıştan kullanımda: yaralı veya ağrılı bölgeye sürülür ya da kompres ya­pılır. Şurubun bazı duyarlı derileri tahriş edebileceği veya kurutabilece­ği göz önüne alınarak o bölge önceden yağlı bir kremle veya zeytinyağıyla nemlendirilir. Şurupla ıslatılan pamuk parçasıyla ağrılı bölgeye kompres yapılır. Giysilere leke yapmaması ve soğumaması için bir plas­tik parçasıyla örtülür ve sargı beziyle tespit edilir. Kompresin belirli bir süresi yoktur, kurudukça tazelenebilir. Sürekli uygulanan kompresler­de hep aynı pamuğu kullanmakla hem kompresin gücü artar, hem de şurup tüketimi azalır. 

Ender Saraç İsveç İksiri Nedir Nasıl Kullanılır? , Yazımızda telif haklarına ve herhangi bir yasaya aykırı bilgi veya link bulunuyorsa lütfen kadinyaparsa@hotmail.com adresine bir e-posta göndermeniz yeterlidir.

Benzer Yazılar

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!